Koncertní řada Antonína Petrofa 2019
Trvalo skoro dvě desetiletí, než slavný vídeňský restaurátor klavírů a pianista, Gert Hecher ve svém životě pochopil, že jeho dvě ruce na obrovský růst počtu zakázek nestačí. Našel však přívětivou podporu česko-makedonské klavíristky Emy Jedlička Gogove a došlo k založení velmi osobitého dua se zaměřením na salonní hudbu devatenáctého století.
Projekt Liszt-Faust symphony, v autorské úpravě pro dva klavíry, tenor a mužský sbor, nabízí unikátní zážitek, který rozezní neméně unikátní prostory PETROF Gallery – místo, které uvede českou premiéru tohoto díla.
Cena vstupenky zahrnuje welcome drink a drobné občerstvení.
Vystupující:
- Ema Jedlička Gogova – klavír
- Gert Hecher – klavír
- Martin Javorský – tenor
- mužský pěvecký sbor „Láska opravdivá“ (www.laskaopravdiva.cz)
- Jan Špaček – dirigent
Program:
- F. Liszt: Orfeus – symfonická báseň
- F. Liszt: Faust – symphony ve třech charakteristických obrazech S. 108
- Faust
- Gretchen
- Mephistopheles
(autorovi úpravy pro dva klavíry, které zazní v podání dua Hecher-Gogova)
Ema Jedlička Gogova:
Vášnivá pianistka, pedagožka, umělecká ředitelka spolku ICLife (www.iclbrno.com), organizátorka, vydavatelka. Svou hudební dráhu započala ve věku devíti let. Ta u ní rychle přerostla ve vášeň, která ji hlouběji ponořila do hudby a umění klavírní hry. Její fascinující energie v provedení skladeb byla vždy úchvatná. Během svých studií pracovala s významnými pedagogy a už měla i sólové recitály, koncerty s orchestrem a rádio i TV nahrávky. Vystupovala v mnoha zeních Evropy a Kanadě, sólově, jako komorní hráč i s orchestry.
Gert Hecher:
Studoval na Univerzitě hudby a múzických umění ve Vídni. Stejně jako u Emy se i u něj vyvinul silný zájem o historické klavíry a hudbu 18. a 19. století. Jeho studium klavíru vyvrcholilo mistrovskými kurzy u Jürgena Uhde a Edith Picht-Axenfeld. Jako pianista se soustředil výhradně na nástroje 18. a 19. století. Jako sólista pak působil například v Německu, Anglii, Itálii, Maďarsku nebo Japonsku, kde byly jeho koncerty zaznamenány na CD. Gert Hecher, který je také klavírnickým mistrem, je velmi žádaným restaurátorem historických klavírů i mezi klienty dobře známých institucí a muzeí.
Mužský sbor pěvecký sbor „Láska opravdivá“:
Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá založili v roce 2009 Jaroslav Černocký a Jan Špaček s cílem oživit kdysi bohatou a dnes skomírající tradici interpretace skladeb pro mužský sbor. Těleso funguje při Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty brněnské Masarykovy univerzity a jeho členy jsou vesměs studenti či absolventi brněnských vysokých škol. V současnosti má sbor okolo třiceti stálých členů. Repertoár se specializuje na pravoslavnou duchovní tvorbu, mj. na nápěvy z Podkarpatské Rusi, a na českou sborovou tvorbu 19. a 20. století, především Leoše Janáčka. Láska opravdivá je název jednoho z Janáčkových mužských sborů na lidový text a v názvu pěveckého tělesa má symbolizovat repertoárový soulad duchovní hudby a lidové písně.