Koncert PETROF
Srdečně vás zveme 6. prosince 2022 do PETROF Gallery na recitál proslulé české jazzové (i nejazzové) legendy Jiřího Stivína, který letošní rok oslaví své 80. narozeniny.
Těšit se můžete na vystoupení mistra improvizace, který interpretuje hudbu středověku, renesance i baroka a ovládá všechny druhy příčných i zobcových fléten. Všestranného hudebníka doprovodí na klavír PETROF jeho dlouholetý kolega, skvělý pianista Vladimír Strnad.
Vystupující
- Jiří Stivín – flétna
- Vladimír Strnad – klavír
Program
Na koncertě zazní skladby G. Ph. Telemanna, A. Vivaldiho, E. F. Buriana i Stivínovy úpravy skladeb J. S. Bacha.
Jiří Stivín
Významný český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel, původním povoláním filmař (kameraman) se od absolutoria věnoval výhradně hudbě. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace a časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly.
Vystupoval v rockové kapele Sputnici, byl členem činoherního souboru hudebního divadla v Karlíně. Jeho hlavním oborem je však jazz. Spolu s Martinem Kratochvílem založil v šedesátých letech soubor Jazz Q. V rámci ročního pobytu v Londýně studoval Královskou hudební akademii.
Po návratu do Československa založil soubor Stivín & Co. Jazz Systém. V letech 1970 – 73 účinkoval jako člen, sólista a nakonec i dirigent činoherního orchestru Národního divadla v Praze. Později utvořil s Rudolfem Daškem uskupení System Tandem, které se setkalo s velkým úspěchem jak u posluchačů, tak u odborné veřejnosti na mnoha předních evropských jazzových festivalech.
V osmdesátých letech působil především jako sólista účastnící se mnoha vlastních i cizích hudebních projektů. Jeho dvojalbum Výlety bylo v roce 1981 zařazeno mezi nejpozoruhodnější evropské jazzové projekty roku. Od osmdesátých let se především se souborem Collegium Quodlibet hojně věnuje provozování skladeb klasické hudby, v níž se specializuje na období renesance a baroka. V této oblasti získal zkušenosti zejména díky Milanu Munclingerovi, který učil Stivína hře na flétnu a seznámil ho s předklasickou interpretační praxí. Od poloviny osmdesátých let také pedagogicky působil na Pražské konzervatoři, kde vyučoval hru na flétnu.
Vladimír Strnad
Patří k jazzové klavírní špičce. Dlouholetý člen komorního souboru Kinsky Trio Prague, se kterým natočil několik CD a podnikl mnoho úspěšných turné. Spolupracuje také s mnoha operními zpěváky.
Jeho klavír zní v mnoha českých filmech (Musíme si pomáhat, Kráska v nesnázích, Obsluhoval jsem anglického krále…). Hraje s Jan Štolba kvartetem i Petra Vlková Bandem. Doprovází Evu Emingerovou a Elenu Sonenshine. Běžně hraje na jazzových a swingových festivalech a doprovází řadu dalších jazzových vokalistek.
Dress code
Semi Formal